اَفَلایَنظُرونَ اِلیَ الاِبِلِ کَیفَ خُلِقَت؟!

آیا تا بحال به شتر توجه کردین ببینین خلقتش چه شکلیه؟ بقیه چیزا چه طور؟

اَفَلایَنظُرونَ اِلیَ الاِبِلِ کَیفَ خُلِقَت؟!

آیا تا بحال به شتر توجه کردین ببینین خلقتش چه شکلیه؟ بقیه چیزا چه طور؟

راستی مطمئن ترین دروغ است (بخش یک)

پنجشنبه, ۲۰ تیر ۱۳۹۲، ۰۶:۰۰ ق.ظ

برگرفته از کتاب سرگرمی های علمی و آموزشی2 - گردآورنده و مترجم حسن نصیرنیا


اهالی سرزمین ئمت از یک نژاد عجیب هستند. آنان مردمانی جنگ طلب، ریاکار علاقه مند به معماهای منطقی و دارای عادت های خاص هستند. رهبر محترم آنان، گَدُلمِت، فقط اندکی دغل باز است. با اینکه از دروغ گفتن لذت می برد، ولی هرگز در یک نشست بیش از یک دروغ نمی گوید.

از طرفی ندیم باشی او سوان(=دانشمند)، رفتاری نسبتا عجیب دارد. زیرا همواره راست می گوید. با این همه، اشتیاق وافر او به معما پردازی و روحیه ی طنز گویی اش آینه ی تمام نمای روحیه ی مردم اوست.

    فرستاده ای از سوی زمین به دیدار گلدمت می رود تا دریابد کدام یک از سه سیاره ی مهاجر نشین «آنتارِس»(ستاره ی «دل کژدم» قلب العقرب)، «بِتِل جوز» (اَبطَ الجوزا) یا «سیگنوس» (Cygnus ماکیان=دَجاجِه=الطایر) قرار است توسط «ئمتی» ها مورد حمله قرار گیرد. او می داند که آنان فقط به یکی از این سه سیاره ی مهاجر نشین هجوم خواهند برد.

با دیدن گلدمت بی درنگ از او می پرسد:«آنتارِس هدف حمله ی شماست؟» گلدمت با تبخر و وقار پاسخ می دهد بلی.

اما سوان ندیم مقرب درگاه گلدمت حرف فرستاده ی زمین را قطع می کند و با نیشخند می گوید:«شما مجازید تنها یک سوال دیگر متضمن پاسخ آری یا نه از گلدمت بکنید و فقط می توانید یک پرسش متضمن پاسخ آری یا نه نیز از من بکنید.»

به این ترتیب فرستاده ی زمین چگونه می تواند بفهمد که کدام مهاجر نشین باید آماده ی دفاع باشد؟ (این معما دو راه حل کاملا متفاوت داردکه می توانید پاسخ آن را در ادامه مطلب ملاحظه نمائید.)

 

در راه حل اول، نخستین سوال از سوان پرسیده می شود. ولی در دومین راه حل باید نخستین سوال از گلدکت پرسیده شود.

 

راه حل اول: فرستاده از سوان می پرسد:«آیا هدف آنتارس است؟» اگر بگوید بلی، معلوم می شود که هدف آنتارس است، زیرا گفته بودیم که سوان همواره راست می گوید. اما اگر بگوید نه، میفهمیم سیاره ی مهاجر نشین مورد حمله بتل جوز یا سیگنوس است. از آنجا که گلدمت قبلا دروغ گفته است، فرستاده می تواند از او بپرسد:«آیا هدف بتل جوز است؟» و او پاسخ ردست را خواهد گفت.

 

راه حل دوم: فرستاده از گلدمت می پرسد:«آیا هدف بتل جوزاست؟» اگر پاسخ بلی بدهد، در این صورت سیکنوس هدف نیست، زیرا یکی از پاسخ های گلدمت باید درست باشد. اگر بگوید نه، معلوم می شود که بتل جوز هدف نیست اما اگر کنظور بتل جوز بود، گلدمت دوبار دروغ می گفت، زیرا او پیشتر گفته بود که آنتارس مورد حمله قرار خواهد گرفت. در هر دو صورت، پس از پاسخ گلدمت فقط دو احتمال هست که پاسخ درست را می توان با پرسش از سوان دریافت.

 

اینم یک زیرراه حل برای راه حل دوم: می توانیم از گلدمت بپرسیم که آیا بتل جوز مورد حمله است؟ بعدش از سوان بپرسیم که آیا سوال اول را گلدمت راست گفته یا نه؛ یکم پیچیده می شه ولی خب جواب میده :دی چرا که سوان جواب راستو میگه یعنی اگه بگه که گلدمت راست گفته که سیاره ی مورد حمله پیدا شده، اگه دروغ گفته باشه پس از روی جواب سوال دومش که راست هست می تونه نتیجه گیری کنه اگه بله باشه که پیدا شده کجا مورد حمله هست اگه هم نه گفته باشه، که سیاره ی مورد حمله سیگنوس هست. 

نظرات  (۱)

 • فاطمه یاسائی
 • سلام خانم دستغیب
  خیلی جالب بود ممنون
  در ضمن این شبا خیلی خیلی التماس دعا
  پاسخ:
  سلام!
  ان شاءالله خداوند بهترین هایش را برایتان مقدر فرماید و برای عالم ظهور آنکه وعده اش را نموده تقدیر زند.
  منم محتاجم به دعای شما
  شب خوبی داشته باشید.

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی