اَفَلایَنظُرونَ اِلیَ الاِبِلِ کَیفَ خُلِقَت؟!

آیا تا بحال به شتر توجه کردین ببینین خلقتش چه شکلیه؟ بقیه چیزا چه طور؟

اَفَلایَنظُرونَ اِلیَ الاِبِلِ کَیفَ خُلِقَت؟!

آیا تا بحال به شتر توجه کردین ببینین خلقتش چه شکلیه؟ بقیه چیزا چه طور؟

راستی مطمئن ترین دروغ است (بخش چهار)

چهارشنبه, ۹ مرداد ۱۳۹۲، ۱۰:۵۹ ب.ظ

مولا جان!

در ماه امیر غدیر، در شب های قدر خالق عزیز قدیر، هم قدر می خواهیم و هم توشه ی قبر اما قبل از هرچیز ...

تو را می خواهیم ای وارث غدیر! 

دست دعا می بریم از این تقدیر:« اللهم عجل لولیک الفرج»

بارالهی این دعا از ما بپذیر.


در سه بخش قبل گفتیم که در سرزمینی به سر می بریم که رهبر آن ها گلدمت، دغل باز است ولی در یک نشست بیش از یک دروغ نمی گوید و ندیم باشی معماپرداز دارد به نام سوان که همیشه راست می گوید.

فرستاده ی زمین می داند که «ئمتی»ها دقیقا به یک پایگاه نظامی مشخص از مجموعه پایگاه های نظامی مستقر در سیاره ی «اَدورِپ» حمله خواهد کرد. فرستاده بی آنکه بداند یک جاسوس سرگرم استراق سمع گفتگوی او با گلدمت است، از رهبر می پرسد:« آیا به پایگاه نظامی آلفا هجوم خواهید برد؟»

گلدمت پاسخ می دهد بلی و پیشنهاد می کند که فرستاده تا چهار سوال دیگر از او بپرسد. فرستاده در پاسخ می گوید:« بسیار خب عالی جناب! اگر سیاره ی «ادورپ» تنها یک پایگاه نظامی بیش از آنکه اکنون دارد می داشت، من نمی توانستم از قصد شما برای حمله آگاه شوم. »

جاسوس هشیار که با شنیدن این گفت وگو در ماموریت خود موفق شده است از آنجا می گریزد. حال او می داند که سیاره ی ادورپ چند پایگاه نظامی دارد. به نظر شما تعداد ان ها چه قدر است؟

 

پاسخ: این جست و جوی دودویی عجب چیز خوبی است! اینکه با پرسیدن یک سوال نصف احتمالات را بریزی دور!

اگر پاسخ دو معمای قبلی را خوانده باشید، با کمی تامل می توانید بگویید دوازده تا پایگاه نظامی دارد. چرا؟ خب من به جای گفتن اسامی آلفا بتا، گاما و ... شماره می گذارم. آلفا = یک

در سوال بعدی می پرسید:« آیا شما تصمیم دارید به پایگاه شماره یک یا دو یا سه یا چهار یا پنج یا شش حمله کنید؟»(توجه کنید که «یا» خیلی مهم است!) به دلیلی مشابه آنچه که در معمای قبل گفتیم اگر جواب منفی باشد پایگاه های دو سه و چهار و پنج و شش حذف می شوند. چون اگر یکی از آن ها مکان مورد حمله باشد باعث می شود که گلدمت هم در این سوال و هم در سوال قبلی اش دروغ گفته باشد که می دانیم گلدمت چنین نمی کند. پس چه شد؟ اگر پاسخ گلدمت خیر باشد می رویم جست جوی دودویی را روی سر پایگاه های هفت تا دوازده پیاده می کنیم و به جواب می رسیم، اگر بلی بگوید جست جوی دودویی را روی همین یک تا شش ادامه می دهیم. یعنی چه؟ یعنی ا در سوال بعدی در حالت خیر سوال قبلی می پرسیم:«آیا پایگاه مورد نظر پایگاه یک یا هفت یا هشت یا نه هست؟» در حالت بلی سوال قبلی می پرسیم:«آیا پایگاه مورد نظر یک یا دو یا سه است؟» و باز نتیجه گیری می کنیم و از جست و جوی دودویی استفاده می کنیم تا در نهایت به جواب برسیم و جواب تمام J

برای آنانکه حوصله ی خواندن متن طولانی دارند، من از یک سمت این موضوع تا آخر ادامه می دهم. مثلا سمتی که معلوم شد پایگاه های دو تا شش حذف می شوند و باید در بین یک و هفت تا دوازده بگردیم. گفتیم که باید بپرسیم:«آیا پایگاه های یک یا هفت یا هشت یا نه مورد حمله قرار می گیرند؟» اگر جواب وی خیر باشد، به دلیل آنکه گلدمت دو بار دروغ نمی گوید پس پایگاه های هفت و هشت و نه حذف خواهند شد و اگر بلی باشد پایگاه های ده و یازده و دوازده! فرض می کنیم گلدمت پاسخ بلی بدهد. در سوال بعدی باید بپرسیم:«آیا پایگاه های یک یا هفت مورد حمله قرار خواهد گرفت؟» اگر جواب وی بلی باشد که معلوم می شود یا یک است یا هفت و در سوال آخر با پرسیدن اینکه آیا پایگاه هفت مورد حمله قرار می گیرد آن را خواهیم یافت و اگر پاسخ منفی باشد در می یابیم پایگاه یک و هفت نیست! چرا؟ چون اگر هفت باشد او به نه تنها به این سوال بلکه به سوال اول هم دروغ گفته که نمی شود اگر یک باشد، او به سوال این سوال و سوال دوم دروغ گفته و این هم نمی شود. تنها دو پایگاه هشت و نه می ماند که با سوال آخر کار آن ها هم ساخته می شود! چون می دانیم که گلدمت حتما به سوال جواب درست می دهد. از کجا می دانیم؟! دلیلش پایگاه یک است. چون اگر تمام سوال های قبلی راست باشند و سوال آخر ما را دروغ بگوید تناقض پیش می آید، چون وی یک بار به پایگاه یک جواب بلی (در سوال اول) و یک بار در سوال دوم (این ها همه از این سمتی است که ما پیش آمدیم ها!! اگر شما از سمت دیگر پیش روی کنید احتمالا وضعیت کمی فرق می کند) جواب خیر داده! و این نمی شود که هیچ کدام از این ها دروغ نباشند. پس با خیال راحت مثلا می پرسیم که:«آیا پایگاه هشت پایگاه مورد حمله است؟» و می دانیم که جواب گلدمت راست خواهد بود اگر بلی باشد که پایگاه را یافته ایم و اگر نه باشد پس پایگاه نه بوده.

اما چه جوری فهمیدیم که دوازده تا پایگاه نظامی دارد؟ آیا شما می توانید فرمولی ارائه دهید که اگر گلدمت بگوید اجازه می دهم x سوال دیگر بپرسید ما بفهمیم چند پایگاه دارد؟

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی