اَفَلایَنظُرونَ اِلیَ الاِبِلِ کَیفَ خُلِقَت؟!

آیا تا بحال به شتر توجه کردین ببینین خلقتش چه شکلیه؟ بقیه چیزا چه طور؟

اَفَلایَنظُرونَ اِلیَ الاِبِلِ کَیفَ خُلِقَت؟!

آیا تا بحال به شتر توجه کردین ببینین خلقتش چه شکلیه؟ بقیه چیزا چه طور؟

راستی مطمئن ترین دروغ است (بخش سه)

پنجشنبه, ۳ مرداد ۱۳۹۲، ۰۶:۰۰ ق.ظ

در دو معمای گذشته از سرزمینی گفتیم که رهبری دارد که دغل باز است اما در یک نشست بیش از یک دروغ نمی گوید و ندیم باشی دارد همیشه راستگو اما عاشق معماپردازی است.

            بار دیگر فرستاده به دیدن گلدمت که تنهاست می رود تا با پیش نهادن پرسش هایی بفهمد که کدام یک از رنگ های قرمز، زرد، آبی، سبز یا ارغوانی رنگ مطلوب رهبر است. فرستاده که این بار انتظار ایجاد هیچ محدودیت دست و پاگیر از طرف مقابل را ندارد، می پرسد:«رنگ مطلوب شما قرمز است؟» گلدمت پاسخ می دهد: «بلی»

با این حال گلدمت اصرار می ورزد که فرستاده فقط می تواند سه سوال دیگر بپرسد و این سبب دل آزردگی او می شود. با این حساب، فرستاده چگونه می تواند به پاسخ برسد؟

 

پاسخ: فرستاده ی زمین از گلدمت می پرسد:«آیا رنگ مطلوب شما قرمز یا زرد است؟» در صورتی که گلدمت پاسخ مثبت بدهد، چون حداقل یکی از جواب های وی درست است پس رنگ مورد نظر قرمز یا زرد است و با پرسیدن سوال«رنگ مطلوب شما زرد است؟» فرستاده ی زمین می تواند به پاسخ برسد. در صورتی که پاسخ گلدمت منفی باشد، رنگ زرد حذف خواهد شد(اگر رنگ زرد رنگ مطلوب باشد، گلدمت دوبار دروغ گفته و می دانیم که وی تنها یک بار دروغ می گوید) کافی است تا از جست و جوی دودویی استفاده کنیم یعنی بپرسیم:« رنگ مطلوب شما قرمز یا آبی است؟» اگر وی بلی پاسخ دهد، با توجه به توضیحات بالا کافی است در سوال بعدی بپرسیم رنگ مطلوب شما آبی است تا به نتیجه برسیم؛ اگر هم خیر پاسخ دهد در می یابیم که رنگ مطلوب نه آبی است نه قرمز!(کمی فکر کنید خودتان خب! راهنمایی به سوال های  قبلی توجه کنید!!1) و در نهایت در سوال سوم می پرسیم: «رنگ مطلوب شما سبز است؟» خیلی جالب است بدانید که در این سوال گلدمت حتما پاسخ درست می دهد یعنی اگر بگوید بلی رنگ مطلوب همان سبز است اگر هم بگوید خیر رنگ مطلوب می شود ارغوانی! اما چرا گلدمت حتما در این سوال جواب درست می دهد؟ دلیلش به نظرم رنگ قرمز است! چون در سوال های قبلی با توجه به اینکه رنگ قرمز مطرح شده حتما یک بار دروغ را گفته! اگر همه ی سوال های قبلی اش راست باشد که نمی شود! مثلا در سوال اول گفته بلی بعد در سوال بعدش انگار دو بار دروغ گفته اگر همه ی سوال ها راست باشند!

احساس می کنم سرم درد گرفت از بس به جواب این سوال فکر کردم!1-      اگر خیلی گیر هستید هنوز! اگر رنگ قرمز رنگ مورد نظر باشد، گلدمت انگار هم در این سوال و هم در سوال قبلی دروغ گفته که نمی شود چون می دانیم او فقط و فقط یک بار دروغ می گوید.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی