اَفَلایَنظُرونَ اِلیَ الاِبِلِ کَیفَ خُلِقَت؟!

آیا تا بحال به شتر توجه کردین ببینین خلقتش چه شکلیه؟ بقیه چیزا چه طور؟

اَفَلایَنظُرونَ اِلیَ الاِبِلِ کَیفَ خُلِقَت؟!

آیا تا بحال به شتر توجه کردین ببینین خلقتش چه شکلیه؟ بقیه چیزا چه طور؟

راستی مطمئن ترین دروغ است (بخش دو)

پنجشنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۲، ۰۶:۰۰ ق.ظ

برگرفته از کتاب سرگرمی های علمی و آموزشی2، گردآورنده و مترجم: حسن نصیرنیادر بخش قبل از مردم سرزمینی سخن گفتیم که جنگ طلب ریاکار و علاقه مند به معماهای منطقی و دارای عادت های خاص هستند و رهبری دارند گلدمت نام که کمی دغل باز است و هرگز در یک نشست بیش از یک دروغ نمی گوید. ندیم باشی به نام سوان که همیشه راست می گوید اما بسیار طنزپرداز است و عاشق معماپردازی.

در فرصتی دیگر فرستاده ی زمین به دیدار گلدمت می رود و از اینکه می بیند سوان در آنجا حضور دارد، خوشحال می شود. او خود را آماده کرده است تا از این شهروند شریف ئمتی بپرسد با چند عدد بلور می تواند یک ماشین همیشه در حال حرکت بسازد.(فرستاده ی زمین می داند برای این کار حداقل یکی و حداکثر پنج بلور لازم است.)

اما همین که فرستاده ی زمین می خواهد پرس و جو را آغاز کند، سوان می گوید:«شما مجازید فقط دو پرسش متضمن پاسخ آری یا نه از من بپرسید.»

فرستاده پاسخ می دهد:«اما دو پرسش کافی نیست. حتی یک شهروند زمینی می داند که دوبرابر دو کمتر از پنج است.»

سوان می گوید:« بسیار خب! می توانی یک سوال دیگر هم از گلدمت بپرسی.» فرستاده نارضایتی خود را از این بذله گویی خسته کننده ی «ئمتی»ها ابراز می کند. سوان که با دیدن حالت اعتراض آمیز او نرم شده است، می گوید:« آخرین پیشنهاد من: نخست دو سوال متضمن پاسخ آری یا نه از گلدمت بپرس و سپس دو سوال از من.»

برای دیدن پاسخ می توانید ادامه ی مطلب را ملاحظه نمائید.

 

 

پاسخ:

فرستاده به عنوان نخستین سوال از گلدمت می پرسد:«آیا یکی یا دو تا لازم است؟» سپس می پرسد:«آیا یکی یا سه تا لازم است؟»

چنانچه هردو پاسخ نه باشد، ماشین نمی تواند فقط یک عدد بلو لازم داشته باشد(بالاخره یکی از این دو جواب حتما درست است و ماشین بیش از یک بلور لازرم دارد) زیرا گلدمت این عدد را دو بار انکار کرده است.

اگر پاسخ نخست نه و دومی بلی باشد، عدد مورد نظر نمی تواند دو باشد چراکه اگر پاسخ نخست گلدمت درست باشد، دو حذف می شود(یکی یا دو تا بلور لازم است را درست، یکی یا سه تا لازم است را نادرست فرض کنید اگر توجه کنید ملاحظه می کنید چنانچه دو تا بلور لازم باشد آن موقع انگار سوال دوم را هم گلدمت درست پاسخ داده در حالی که می دانیم گلدمت یک دروغ حتما می گوید!) در صورتی هم که پاسخ دوم درست باشد باز هم دو حذف می شود(یکی یا دو تا بلور لازم است را نادرست، یکی یا سه تا لازم است را درست فرض کنید، اگر دو تا بلور لازم داشته باشیم انگار که سوال اول را هم گلدمت درست پاسخ گفته که چنین چیزی امکان پذیر نیست چراکه گلدمت آن قدر دغل باز است که در هر نشستی یک دروغ می گوید.)

اگر پاسخ نخست بلی و پاسخ دوم نه باشد، به صورت مشابه بالایی می توان نتیجه گرفت که سه بلور لازم نیست یعنی عدد سه حذف می شود.

اگر هر دو پاسخ بلی باشد، اعداد چهار و پنج حذف می شوند(بالاخره یکی از این جواب ها درست است! گلدمت در هر نشست فقط یک دروغ می گوید!)

خب پس در تمام حالات یکی از پنج عددی که برای تعداد بلورهای مورد نیاز می خواستیم بدانیم حذف شد. حالا با استفاده از یک جست و جوی دودویی می توانیم با خیال راحت تعداد بلور لازم را با پرسیدن سوال از سوان بیابیم.

به این طریق که سوالی بپرسیم تا نیمی از جواب های نادرست از صحنه حذف شوند. مثلا در حالت اول که می دانیم یک نیست، یعنی احتمال دارد 2، 3، 4 یا پنج بلور لازم باشد. سوال اولی که از سوان می پرسیم این طور می تواند باشد:« آیا دو یا سه بولور لازم است؟» در صورت بلی بودن می توانیم با سوال بعدی (مثلا اینکه آیا دو بلور لازم است؟) جواب را بیابیم. در صورتی که سوان جواب خیر بدهد، می رویم سراغ پرسیدن از آن نیمه دیگر جواب ها یعنی 4 و 5 که سوال آخر باز ما را به جواب می رساند.

در سه حالت دیگری هم که جواب های گلدمت را بررسی کردیم باز به همین روش می توانیم تعداد بلورهای لازم را به دست بیاوریم.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی