اَفَلایَنظُرونَ اِلیَ الاِبِلِ کَیفَ خُلِقَت؟!

آیا تا بحال به شتر توجه کردین ببینین خلقتش چه شکلیه؟ بقیه چیزا چه طور؟

اَفَلایَنظُرونَ اِلیَ الاِبِلِ کَیفَ خُلِقَت؟!

آیا تا بحال به شتر توجه کردین ببینین خلقتش چه شکلیه؟ بقیه چیزا چه طور؟

جست و جوی دودویی همراه با دروغ!

جمعه, ۱ فروردين ۱۳۹۳، ۱۲:۵۰ ب.ظ

قرار شد باغبان گل یاسی بکارد، بهار آن یاس را آبیاری کند، دشت از یاس سفید شود و زمین بخندد.

باغبان یاس را کاشت، به جای یاس نیلوفر رویید، دشت ارغوانی شد، زمین نخندید و بهار گریست و نوروز فاطمی شد ...

اللهم عجل لولیک الفرج

جست و جوی دودویی همراه با دروغ!

مسئله از این قرار است که شخصی یک عدد میان 1 تا 16 را در ذهن خود می گیرد. حال می خواهیم بدانیم با مطرح کردن چند پرسش از وی متضمن پاسخ آری یا نه می توان عدد مورد نظر را کشف کرد؛ مشروط بر اینکه آن شخص مجاز باشد در پاسخ به پرسش های شما تنها یک بار دروغ بگوید ( به شما پاسخ نادرست بدهد)

در صورتی که مخاطب شما هرگز دروغ نمی گفت، حل معما با طرح چهار پرسش و دسته بندی پاسخ ها (آیا عدد بزرگتر از 8 است؟ ... نه ... آیا بزرگتر از 4 است؟ ... ) به سهولت امکان پذیر بود. اما وجود این امر که مخاطب شما ممکن است دروغ بگوید، معما را جالب تر و پیچیده تر می کند.

قبلا پاسخی متضمن بر طرح 7 پرسش بود تنها پاسخ مورد قبول بود. اما بعدا ثابت شد با پرسیدن چهار پرسش هم می توان به پاسخ دست یافت! حتی اگر مخاطب مجاز باشد در هر پاسخ خود به شما دروغ بگوید!! آیا شما می توانید این راه حل را بیابید؟

 

پاسخ مسئله:

باید کاری کنیم که فرد را وادار کنیم حتما راست بگوید! اگر از مخاطب بپرسیم: « عدد شما بزرگتر از 8 است و اگر من در باری دیگر از شما بپرسم عدد شما بزرگتر از 8 است آیا همان پاسخی را دریافت می‌کنم که برای صحت جمله ی عدد شما بزرگتر از 8 است این سوال؟  »

نوع عبارت پردازی طرح پرسش چنان است که اگر مخاطب در پاسخ به شما بخواهد دروغ بگوید؛ باید درباره ی دروغ خود دروغ بگوید!

اگر عدد او بزرگتر از 8 باشد و بخواهد راست بگوید که می گوید آری! چنانچه عدد بزرگتر از 8 باشد و مخاطب بخواهد با پاسخ نه گفتن دروغ بگوید، در این صورت باید متوسل به دروغ شود و بگوید آری! به عبارتی دیگر اگر عدد بزرگتر از 8 باشد هیچ فرقی نمی کند مخاطب دروغ بگوید یا نگوید، چون در دو حالت پاسخ خواهد داد آری.

اگر عدد کوچکتر از 8 باشد با استدلالی مشابه می توان گفت که مخاطب خواه دروغ بگوید یا نه پاسخ نه می دهد. به این ترتیب با طرح سه پرسش دیگر مانند این پرسش و ذکر سه عدد دیگر در چهارمین پرسش می توان به پاسخ معما دست یافت.منبع: کتاب سرگرمی های علمی و آموزشی 2؛ مترجم: حسن نصیرنیا

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی