اَفَلایَنظُرونَ اِلیَ الاِبِلِ کَیفَ خُلِقَت؟!

آیا تا بحال به شتر توجه کردین ببینین خلقتش چه شکلیه؟ بقیه چیزا چه طور؟

اَفَلایَنظُرونَ اِلیَ الاِبِلِ کَیفَ خُلِقَت؟!

آیا تا بحال به شتر توجه کردین ببینین خلقتش چه شکلیه؟ بقیه چیزا چه طور؟

تاجر پیاز و سیب زمینی

پنجشنبه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۲، ۰۶:۰۰ ق.ظ

فرد بی‌کاری که از بی‌کاری خودش خسته شده بود، تصمیم گرفت که یک کاری بکند! بعد از اندکی تحقیق دریافت که تجارت کاری است نیک و پسندیده و پر سود! که وی را بی کاری به بیرون خواهد آورد. بعد از تحقیقات بعدی به این نتیجه می‌رسد که تجارت پیاز و سیب‌زمینی کند. در سری بعدی تحقیقاتش در‌می‌یابد که پنج شهر زاریش، نارهت، ناه‌فصا، دهشم و دزی1 مناسب ترین مکان ها برای خرید فروش این دو قلم جنس است. برای آنکه در اخلاق های مردم شهرهایی که می‌خواهد با آن‌ها تجارت کند اطلاع کسب کند مجددا پی تحقیق را می‌گیرد و می فهمد که اگر قیمتی مناسبی بر روی بارهایی که به آنجا می‌برد، نگذارد مردم تمام این شهر نگاه بارهایش هم نمی‌کنند چه برسد که بخواهند که از او چیزی خریداری کنند. همچنین می فهمد که مردم شهر دهشم مردمی هستند که هرجوری شده می‌خواهند دو درصد تخفیف بگیرند و در آنجا می تواند یک تن و نیم پیاز بفروشد و یک تن سیب زمینی و بدتر از آن اهالی دزی هستند که برای خرید هر نوع محصولی تا 20 درصد قیمت را پایین نکشند چیزی نمی‌خرند! آن ها حدود هزار وسیصد کیلو پیاز می خرند و هزار وپانصد کیلو سیب زمینی؛ اهالی نارهت فقط برای پیاز چانه می‌زنند و پیاز و سیب زمینی‌شان را برعکس دهشمی ها خریداری می‌کنند در نهایت اهالی زاریش معمولا این طور رفتار می‌کنند که بی چک‌و چانه حاضرند مایحتاج‌شان را بخرند و مایحتاج پیاز و سیب زمینی زاریشی‌ها از بقیه شهرها انگار کمتر یعنی فقط فقط پانصد صندوق از هر کدام یک از پیاز و سیب زمینی است و برایشان مهم هست که حتما صندوق ها ده کیلویی و نو باشد، آن‌ها اگر پیاز و سیب زمینی را در صندوق دسته دوم بگذارید جلویشان حتی با قیمت ازران هم از شما چیزی نخواهند خرید. کسانی که در ناه‌فصا زندگی می‌کنند اصلا پیاز و سیب زمینی نمی‌خرند!! خودشان زارع این دو هستند و ارزان‌ترین پیاز و سیب‌زمینی در شهر خودشان یافت می‌شود! فرد بی‌کار که دارد برای خودش تاجری می‌شود شما را به مشاوره و تحقیق فرا خوانده و می‌خواهد در هر بار سفر بین این شهرها سود آورترین تجارت ممکن را انجام دهد. اگر مایلید که وی را به مشاوره‌ی خود مفتخر سازید بیندیشید که اولا بهترین ترتیب ممکن برای پیمودن شهرها چیست و ثانیا اینکه وی درهر بار از سفر خود چه مقدار بار پیاز و سیب زمینی بزند ؟ اگر با تغییر فصل مقدار خرید پیاز و سیب زمینی مردم عوض شود، بدون انکه بدانید که مایحتاج مردم این شهرها چه مقدار است به تاجر پیشنهاد می کنید که چگونه بار بزند؟ فرض کنید که ما بهترین قیمت را برای محصول هایمان گذاشته ایم و نیز فرض نمائید که محدودیت مسافتی در کار نیست یعنی هیچ یک از شهر‌ها به شهر دیگر نزدیک‌تر نیست!2
1-      اصلا درگیر اسامی شهرها نشید و معماتون رو بخونید :دی

2-      چنین چیزی توی دنیای ان بعدی خیال ما امکان پذیر شده

 

پاسخ:

قسمت اول سوال که با کمی حل و فصل و در نظر گرفتن تخفیف هایی که مرد تاجر باید بدهد به سادگی حاصل می شود. وی کافی است از شهر ناه‌فصا پیاز و سیب‌زمینی بخرد(ارزان‌ترین پیاز و سیب زمینی مال آنجا بود!) و بعدش برود زاریش (مردم آنجا اهل چک و چانه نیستند) سپس عزم به رفتن نارهت کند(مردم آنجا فقط برای پیاز چانه می‌زنند و می تواند سیب زمینی اش را با سود کامل بفروشد3) و بعد به ترتیب برود به دهشم و دزی برود تا کمترین سودش را آنجا بکند. (مردم دهشم دو درصد تخفیف می گیرند و دزی 20 درصد)


اما! قسمت دوم سوال که کمی تا قسمتی به نظر سخت است که نیست. مستلزم اسن است که بروید سراغ صورت سوال نعدادی عدد را به خاطر بسپارید و جمع بزنید یعنی کافی است مقدار پیاز و سیب زمینی که مردم دهشم و نارهت و دزی و زاریش می خرند را جمع کنیم. که ما در زیر انجام دادیم:

 دهشم - پیاز مورد نیاز : 1500 کیلو          سیب زمینی مورد نیاز:1000 کیلو

نارهت پیاز مورد نیاز: 1000کیلو          سیب زمینی مورد نیاز: 1500 کیلو

دزی پیاز مورد نیاز: 1300 کیلو           سیب زمینی مورد نیاز:1500کیلو

زاریش- پیاز مورد نیاز: 500 کیلو            سیب زمینی مورد نیاز: 500 کیلو

مجموع پیاز : 4300 کیلو                   سیب زمینی:4500 کیلوقسمت سوم: خب واقعا هم همین طور است که غذای مردم در فصول مختلف تغییر می کند تازه فصل فقط یکی از عوامل تاثیر گذار است. و اما پیشنهاد ما! ما به وی پیشنهاد می کنیم که طوری محصول بزند که وقتی به دزی می رسد تمام بارهایش به فروش برسند یعنی به آن مقدار بار بزند که بعد از آنکه به دزی رسید کامیون های خالی دوباره بروند شهر ناه‌فصا تا بار نو بزنند. اگر محصولی باقی بماند نه تنها که مرغوبیتش کم می شود بلکه انگار باری را بی خودی کلی دور سر خودش چرخانده و نفروخته است. کلی هم باید پول کامیون حمل آن را بدهد. 


3-      این امکان پذیر است با فرض سوال و اگرنه اگر قیمت هم دست ما بود باید بررسی می کردیم که اصلا در این فروش های با تخفیف سودی ممکن هست یا نیست.

معما

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی